samochód starego typu

Tempo przezmian jakie przebiegają w dziedzinie motoryzacyjnej podsuwa nam mnóstwo tematów do rozważania. Wszakże kto by mógł przypuszczać jeszcze całkiem nie tak dawno, że dożyje chwili gdy pojazdy elektryczne zaczną zastępować napędy spalinowe? Natomiast tymczasem jesteśmy właśnie świadkami takiej sytuacji. Jeszcze niedużo ponad wiek temu auta jeszcze bardziej przypominały powóz konny a wszelako współcześnie prezentują się już niemalże podobnie jak pojazdy nie z tej ziemi. Muszę przyznać iż wyjątkowo śmieszy mnie dziś widok pojazdów w niektórych starych filmach fantastycznych dziejących się w XXI w., gdyż albo są to auta jednakże jakoś bardzo futurystyczne, ale w jakikolwiek sposób nie pasujące do czasów w jakich żyjemy, albo są to typowe równoczesne swej epoce samochody. Jest to właśnie szczególnie śmieszne w filmach sprzed kilku dekad, których akcja dzieje się w epoce nam współczesnej.

Stylistyka samochodów poddawała dosyć wielkim metamorfozom na przestrzeni dekad, wszakże raczej dosyć szybko bo już zgoła w latach trzydziestych poprzedniego wieku pojazdy silnikowe nabrały okrągłych konturów, na jakie moda panowała jeszcze przez następne parę dekad. Po wojnie wystąpiła pora na wyścigi kosmiczne więc usiłowano robić samochody podobne do rakiet aby prezentowały się bardziej postępowo. Tymczasem około lat siedemdziesiątych samochody straciły swoje opływowe linie i ich kontury stały się bardziej ostre, co wówczas zdawało się nowoczesne. Jak da się dostrzec moda się przerabia pod wszelkim względem (sprawdź).

futurystyczny samochód

Aktualnie tymczasem samochody stają się coraz bardziej olbrzymie i wyrafinowane w formie, co można zauważyć bodaj po reflektorach, jakie z modelu na model przybierają coraz to bardziej fantazyjne odmiany. Teraz też fabrykanci samochodów konkurują między sobą na szybkość emitowania nowych modeli, niemniej uprzednio poszczególny wariant samochodu produkowano bez obfitszych metamorfoz przez kilkanaście, lub i nawet przez kilkadziesiąt lat. To jest o tyle ciekawe iż dziś wszak jest mniej wytwórców aut niż w dawnych czasach i sądzę iż niegdyś trudniej było skierować czyjąś atencję na projekt danej marki kiedy miało się więcej modeli do wyboru.