małe auta

Uważam, iż dla większości ludzi świadomość tego, że silniki małolitrażowe weszły na masową skalę w produkcji samochodów ledwie parę dziesięcioleci wstecz. Gdy koszt ropy rósł od połowy lat 70’tych to logiczne stało się, że nie będzie już można za bezcen jechać sobie autem z ogromnym silnikiem. Szczególnie dotkliwie odczuli to kierowcy w USA. Oni tam przecież uwielbiają takie monstrualnie wielkie pojazdy, jednakże w obliczu przyrostu stawek za paliwo również oni prędko przeprosili się z autami importowanymi z Japonii i Europy.

Aczkolwiek liczba argumentów, dla jakich optowano za budowaniem samochodów małolitrażowych rosła. Paręnaście lat wstecz zaczęto coraz głośniej mówić o „efekcie cieplarnianym” i wiele państw zawyrokowało, iż powinno się coś z tym dylematem zrobić. Zwłaszcza widzialne jest to w Europie. Tutaj zazwyczaj przeważały auta z silnikami o skromnej kubaturze, jednakże dawniej pojazdy te były dużo mniejszych rozmiarów niż dzisiaj. Przez zeszłe kilka dekad rozmiary oraz waga pojazdów osobowych mocno się powiększyły. Logicznie rzecz biorąc powinny one postulować napędu o wyższej objętości.

Bynajmniej, wytwórcy pojazdów przyciśnięci byli pójść inną drogą. Wystraszeni amplitudą „efektu cieplarnianego” rządcy Europy uchwalili dużo konwencji hamujących emisję spalin, czego rezultatem był wymóg zmniejszenia objętości jednostek napędowych również w znaczniejszych autach. Do tego dochodzi jeszcze stały trend prowadzący do pomniejszenia liczby tworzonych samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Współcześnie dysponujemy zatem ogromnymi samochodami z małymi silniczkami, jakie wymagają turbosprężarek aby wydobyć z nich dostatecznie mocy pożądanej do rozpędzenia tego rodzaju pojazdu.

Właściwie rzecz biorąc to nie specjalnie opłaca się zrazu dziś inwestować w rozwój napędów spalinowych, bowiem jak każdy wie przyszłością jest motoryzacja na prąd. W taki sposób się przynajmniej zdaje nabywcom aut z zamożnych krajów, bowiem u nas – i w wielu odmiennych krajach – jeszcze długo wyłącznie niektórych będzie stać na kupno podobnego samochodu.